Friday , December 13 2019
Home / poland / Wałęsa zeznawał przed sądem. Pozwany przez Kaczyńskiego

Wałęsa zeznawał przed sądem. Pozwany przez Kaczyńskiego– Wszystko co uczyniłem w tych sprawach, o które sąd mnie pyta i będzie pytał, uczyniłem w dyskusji politycznej. Takie mam zdanie o Jarosławie Kaczyńskim – mówił w czwartek były prezydent Lech Wałęsa, zeznając przed gdańskim sądem. Jarosław Kaczyński pozwał go o naruszenie dóbr osobistych. – Wszystko podtrzymuję i będę dalej to robił – dodali Wałęsa.

Prezes Prawa and Sprawiedliwości and its predecessors were released early on in the Sądzie Okręgowym w Gdańsku on the basis of the process of ochronę dóbr osobistych z powództwa Kaczyńskiego przeciwko Wałęsie. Sprawa rozpoczęła się w marcu i dotyczy m.in. the suggestion of the previous president, if PiS is dismissed as a matter of urgency regarding the situation in the case of the Wałęsę zarzutów, as Kaczyński wydał polecenia "wrobienia" go, przypisania mu współpracy z organom bezpieczeństwa PRL.

Pierwszy zeznawał Jarosław Kaczyński. O godz. 15:30, according to trzech godzinach, you will be asked about the zakończenie przesłuchania ze względu na inne obowiązki. Po przerwie i wznowieniu rozprawy, zeznawał Lech Wałęsa.

Wałęsa: wszystko podtrzymuję

Sędzia zapytała Lecha Wałęsę, on a strong basis "wysnuwał w wypowiedziach swoich na Facebooku o w wypowiedziach wobec dziennikarzy, że to właśnie pan powód Jarosław Kaczyński w ostatnie telefonsko rozmowie s bratem (prezydencem Lechem Kaczyńskim – red.) Kazał mu doprowadzić do lądowania w Smoleńsku" .

– Wysoki sądzie, wszystko co uczyniłem w tych sprawach, o których sąd mnie pyta teraz i będzie pytał, uczyniłem to w dyskusji politycznej. Takie mam zdanie o Jarosławie Kaczyńskim – oświadczył były prezydent.

– Wszystko podtrzymuję i będę dalej to robił – dodad.

Sędzia dopytywała, on a strong podstawie Wałęsa stwierdził, as Jarosław Kaczyński "inspirował decyzję w przedmiocie lądowania". – Byłem też prezydentem, więc znam podejmowanie decyzji w takich sprawach – odparł Wałęsa. – And despite the fact that Lech Kaczyński did not have any dyskusy, without taking the time with Jarosław, Żadnych – wskazywał.

Były prezydent: my stronie is prawda

Odnosząc się do lotu od 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska oraz ostatnej rozmowy telefonicznej pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim i Lechem Kaczyńskim, Wałęsa stwierdził, że je zdanem "nie rozmawiano o babci zdrowiu" (zeznając w czwartek, prezes PiS mówił, że "jedynym tematem" rozmowy był "stan zdrowia mojej mamy").

– W my estimation can not be so by now, if we do not have a nie wiedzą, with a little zrobić, and they rozmawiają o kotkach – kontynuował. – There was a lot of reasons for that, which was for forsuzu, zawsze, kiedy były jakieś skomplikowane sytuacje, zawsze przychodziła do prezydenta i mówiła, ko się dzieje i prosiła, jaka ma być decyzja. Zawsze – powtarzał Wałęsa.

Dopytywany, czy kiedy sam płnił funkcję prezydenta, uczestniczył w podobnych sytuacjach odparł, że "takich decyzji było dużo".

– Na bazie znajomości tych ludzi i na bazie znajomości podejmowania decyzji jestem przekonany, že tak było, po moje stronie je prawda – zaznaczył.

Jak mówił, "sam wylot był nieodpowiedzialny, sam wyjazd był nieodpowiedzialny i lądowanie było nieodpowiedzialne". – Nikt o zdrowym zmyśle, umyśle nie podjąłby takich decyzji nieodpowiedzialnych – ocenił Wałęsa.

Pytany, skąd bierze się jego przekonanie, że istnieją taśmy z nałynym ostatnym rozmowy Jarosława i Lecha Kaczyńskich, odpowiedział: – Nie przypuszczam, aby mimo wszystko, mimo kiepskich ocen tejej gruzy, żebyśmy nie byli gdzieś tam podsłuchiwani.

– Te taśmy muszą być – ocenił Wałęsa. – Jeszcze długo będziemy czekać, aż taśma wyjdzie, ale ona wyjdzie prędzej czy później – oświadczył.

– Mam zdanie takie, ja tu tu głoszę i głosiłem, i nie muszę zmieniać – dodał były prezydent.

Wałęsa o sprawie "Bolka"

One of the wins with Władysław było wpis w mediach społecznościowych, w którym stwierdził, ako bracia Kaczyńscy mieli wrobić go wrazzuty współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa za czasów komunistycznych TWO "Bolek".

Wcześniej podczas przesłuchania Jarosław Kaczyński zapewniał, że "nigdy nikomu nie sugerowałem, ai nie polecałem takiego działania". You added the PiS preference, already on the bronił byłego prezydenta.

Wałęsa przed gdańskim oświadczył, że kiedy sam "miał wpływ na zachowanie" braci Kaczyńskich, to "naprawdę świetnie nam się pracowało". – Until the moment, kiedy ich wyrzuciłem z pracy – added. Tłumaczył, że wyrzucił ich, "will zaczęli uprawiać już politykę".

– Zaczęli nie pracować, a szukać haków – mówił Wałęsa. Additionally, iż miał coraz więcej informacji, "że ci ludzie nie pracują, tylko szukają tam czegoś na różne osoby".

Jak mówił były prezydent, Kaczyńscy "po wyrzuceniu spalili kukłę moją and then zaczęli opowiadać różne nieprzyjemne rzeczy, kłamliwe". – I'm going to do it, wyrok jest. Zostali skazani wyrokiem za pomówienia i za kłamstwa – kontynuował Wałęsa.

– Po tym wydawało się, że dostali nauczkę i będą grzeczni, a oni poszli dali i coraz bardziej opowiadali rożne takie nieprzyjemne rzeczy. Właśnie tego typu, że jestem agentem – mówił.

– Sprawy poszły dalej, aż doszły do ​​pani Kiszczakowej (wdowy po Czesławie Kiszczaku, która w 2016 roku przekazała przechowywane prządź niego dokumentów do IPN – red.) – mówił Wałęsa.

Nie chciał dokładniej tłumaczyć, co ma na myśli, will be "będę oskarżony o pomówienia".

– On the way, you can get a paper card with a copy of Kiszczakowej – mówił Wałęsa. Zapewnił, already he himself "nie ma nic wspólnego z tymi papierami". Jak mówił, "postraszono ją, że zabiorą emeryturę i ona się zgodiła powiedzieć, poznaje te papiery"

– I did not have a nigdy agent – zapewniał były prezydent.

Pytany, czy to bracia Kaczyńscy "You are standing by, if you have an agent", Wałęsa odparł: – Who by mógł takie świństwo zrobić, jak nie Kaczyńscy ?. – Chcieli zastąpić mnie jako tego, który budował Solidarność – ocenił Wałęsa.

Wyrok ma zapaść 6 grudnia.

Advertise

Wałęsa: Kaczyńscy opowiadali o mnie kłamliwe rzeczy

Video: tvn24 Wałęsa: Kaczyńscy opowiadali o mnie kłamliwe rzeczy

Author: akr // rzw // kwoj
/
Źródło: PAP, TVN24


Source link

About poland